korting moest ondergaan. Eindelijk werd voor de geneeskundige hulp die de man genoot, van de officieren ilU percent van hun jaarlijksch tractement gekortde onderofficieren betaalden een stuiver de minderen een halven stuiver per week; die gelden kwamen ten voordeele van de chirurgijns, maar daarvoor moesten zij ook zorgente allen tij de van de noodige me'dicamenten voorzien te zijn. Kazer nes waren er niet. Hield een troep ergens garni zoen dan werden de officierenonderofficieren en soldaten bij de burgers ingekwartierd en de paarden in stallen van particulieren ondergebracht. De Staat betaalde aan den waard daarvoor eene zekere som, waarvoor den ingekwartierden soldaait moest ver schaft wordenlogies en het noodige om de spijzen gereed te maken. Wij hebben gezien hoe, met betrekking tot de administratieve verantwoording de kapitein afrekende met zijn solliciteur en deze met den rijks-betaal meester.. Die rijks-betaalmeester gaf de gelden uit zooals zij voor de volle sterkte der compagnie be hoorden te zijn. 't Was er echter verre af, dat die manschappen er werkelijk waren. Veel kapiteins zagen soms geen kans hunne compagniën voltallig te houden. Bij verliezen voor den vijand, sterfge vallen, desertie enz. moest de kapitein zorgen dat andere menschen in de plaats van de uitgevallene traden. Dit kon niet altijd terstond en zoo ontstond meer en meer de gewoonte een zeker aantal man schappen te laten ontbreken, en er toch de gelden voor te ontvangen. Die gewoonte werd langzamer- 202

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1881 | | pagina 320