-.m 'm.. lijlce Vloot had Elizabeth die troepen hoog noodig en verordende hunne terugkomst op 2000 man na, die in Vlissingen en Rammekens in garnizoen zouden blijven. liet bleek toendat men na die 2000 man te hebben afgezonderd, niet meer dan 500 man overhield om naar Engeland te zenden, niettegenstaande er gedurende 4 jaren voor 7150 man door het gouver nement betaald was. We vinden dan ook gedurende den Republikeinschen tijd elk oogenblik plakkaten, ordonnantiën, bepa lingen in allerlei toon en onder allerlei vormom dit ingekankerde misbruik tegen te gaan maar de fout lag aan het systeem en kon niet dan daarmede worden weggenomen. Nu eens vinden we dat de kapiteins, waarbij passevolanten gevonden werden, zouden worden infaam gecasseerddan eens dat passevolanten r<ghestrengelijck en openbaerlijck souden ghegeeselt en ten tweeden reyse niette koorde ten dhoet ghe straft souden wordeneen andermaal worden de kapiteins mette selfde poene als voorz. passe volanten ghemenaceert't hielp alles niet! Men nam slimme voorzorgen om den dag en het uur der monstering geheim te houden; op het oogenblik der monstering werden de poorten der stad gesloten; de magistraten der stad zochten, terwijl de monster commissaris de aanwezige troepen inspecteerde, de opgegeven zieken en wachthebbenden op, 0111 zich van hunne existentie te overtuigen in een woord alle denkbare middelen werden aangewend om bedrog tegen te gaan, en toch kwamen de compagniën met L een groot incompleet te velde, tot wanhoop van - 204

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1881 | | pagina 322