■m M Onder toezicht van den Meester Generaalwaren tal van constabelsopzichterswachtmeestersenz. belast met het toezicht op verschillende onderdeelen van personeelmaterieel en paarden. De artillerie was niet in vaste corpsen of batterijen ingedeeld, zoomin te velde als in de vestingen. Eene eigenlijke veld-artillerie bestond nietbij het begin van een veldtocht werden zooveel stukken als men missen of bekomen kon bij het veldleger ingedeeldpaarden aangenomen of gerequireerd naar de behoefte, per soneel aangesteld dit personeel moest voor zijne aanneming een soort van examen afleggen om te onderzoeken of het genoegzaam met de bediening van het geschut bekend was in een woordde beweegbaarheid en bruikbaarheid van de artillerie werd eerst voltooid op het oogenblik dat men haar noodig zou hebben. In vestingen was het geschut meestal in voor die dagen voldoende sterkte aan wezig en stond op de wallen. In het algemeen rekende men de bediening per stuk op een constabel, twee a drie edelluyden voor het kanon en een aantal handlangers, die werden aangenomen als het noodig bleek. De volgende opgave moge dienen om eenigszins een denkbeeld te vormenwat voor soort van stuk ken er in gebruik waren en welk effect men er mede bereikte. Even voor den tijd van Maurits vinden we gewag gemaakt van talrijke verschillende kalibers als 48 36, 24, 18, 12, 10, 7 en 6 ponders, hetgeen geen verwondering kan baren als men zich herinnertdat gtf 212

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1881 | | pagina 330