4 Maurits en andere krijgsbevelhebbers. Eene gere gelde opklimming in die rangen was er niet; dit laat zich ook verklaren uit de omstandigheid dat het personeel niet permanent wasnoch in ons leger, noch in de buitenlandsche legers. Was er een Ge- neraalsbetrekking vacant en deed zich een geschikt persoon voor, die in Fransche of Duitsche legers eene soortgelijke betrekking had bekleeddan was hij welkom, 't Gebeurde ook wel dat een gewezen Generaal in Franschen dienst, buiten betrekking geraakt, door zijne afdanking, hier eene betrekking van Kolonel voor lief nam. Generaals en Kolonels deserteerden somsals zij elders beter terecht meenden te kunnen komen, en over 't algemeen betaalde men dikwijls leergeld voor het te licht vaardig aannemen van buitenlandsche officieren. Verdienstelijke kapiteins werden echter ook te hunner tijd tot Luitenant-Kolonel en Kolonel bevor derd maar bleven daarbijals vroeger is opgemerkt, het eigendoms- (alias inkomsten)- recht behouden hunner compagnie. Kwam eene kapiteinsplaats opendan werd door den Kolonel eene voordracht opgemaakt van drie Luitenantsdie hem het meest geschikt voorkwa men onverschillig van welk regiment, en van den Dat men daarvoor niet behoeft terug te gaan naar de 16e eeuw moge blijken uit het feit, enkele jaren geleden voorgevallen, dat een Duitsch dokter zich als offic. van gezondheid voor den Oost- Indischen dienst liet aannemen, en na eene niet onaardige premie voor uitrustingskosten te hebben in den zak gestoken, verdween, zonder zijn adres achter te laten. m,gtf 220

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1881 | | pagina 338