ter nauwernood had weten te beheerschentoen Hij daar den eerewijn dronk ter eere van de Academie, op wier welzijn de beminnelijke Prins voor vijftig jaren ook de feestbokaal geledigd had. Groot was de indruk, dien de Nestor onder onze Prinsen op de vergaderde officieren maakte, toen Hij door tranen van diep gevoel bijkans belet werd voort te spreken. Trouwens, niemand zag den edelen Vorst op dien dag, of hij werd met eerbied voor Hem bezield door de groote minzaamheid, die al Zijn daden en woorden kenmerkte. Doch was dat wel alleen op dien 23sten September 1878 het geval? Neen! wanneer en waar ook, Hij won aller harten door Zijn innemendheid, en Hij maakte zich bemind door Zijn vriendelijkheid, zonder dat deze echter in zwakheid ontaarde. Schooner belooning nog dan de 30 kruisen, die Zijn borst versierden, was voor Hem de liefde van een volk, dat Plem aanhing, omdat Hij letterlijk alle deugden in zich vereenigde en alle ondeugden schuwde. Dat we dien edelen Prins voor altijd moeten missen, is voor de natie, wier Weldoener Hij was, een grooter verlies, dan zij zelve nog beseffen kan. Want niet alleen werd Hij vereerd om Zijn burgerlijke deugden, maar Hij was tevens een Krijgsman, waar ons Vaderland trotsch op mocht zijn, Hij, Die het steeds heeft betreurd, dat Hij bij Waterloo zich een plaats zag aangewezen bij de reserve, waar Hij evenwel Zij n plicht met nauwgezetheid vervuldeHij, de eenige van het Vorstenhuis, waarvan Hij deel uitmaakte, Die zelf meê ten strijde trok voor Zijn Koning en Vaderland; HijDie de schoonste belooning „voor moedbeleid en trouw" zelf door de hanteering van Zijn zwaard verdiende; Hij, de meest geëerde Metalen - KruisdragerHijdoch II

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1882 | | pagina 141