r 24 liefde. Het huwelijksaanzoek volgde en Marie werd Henri's vrouw. Wat waren ze in den eersten tijd van hun huwelijk gelukkigaltijd waren ze bij elkaar en ze gevoelden nooit behoefte aan eenig ander gezelschap. Lang duurde dat echter niet. Henri had een wispelturig karakter en evenals zoo menig ander artist hield hij er meer van, allerlei soorten van vermaken na te jagen, dan zijn geluk te zoeken in een gezellig huiselijk leven. Toen hij eeuwige liefde aan zijn vrouw zwoer, kende hij zijne eigene zwakheid en ver anderlijkheid nog niet. Hij beminde haar werkelijk, maar niet genoeg om een goed huisvader, een oplettend echt genoot te zijn, en nauwelijks drie jaar na hun huwelijk nam Henri reeds den schijn aan, als vergat hij geheel, dat hij eene vrouw had. Toen ze pas getrouwd waren, was Henri daags altijd ijverig aan het werk's avonds hield hij Marie gezelschap. En nu? op zijn „atelier" kwam hij bijna niet meer; dag aan dag, avond aan avond ging hij met zijne oude kennissen uit, en het gebeurde niet zelden, dat hij eerst diep in den nacht, en dan nog in opgewonden toestand, terugkeerde naar het huis, waar hij zorgeloos eene teedere, liefhebbende vrouw eenzaam en verdrietig achterliet. Zoo leefde Henri geruimen tijd onbekommerd voort; het weinigje geld, dat hij zich met moeite had weten te besparen, was verdwenen en nog veranderde hij zijn levenswandel niet. Voor hem had dit eene opeenstapeling van schulden tengevolgevoor Marieeen treurig en armoedig, ja zelfs ellendig bestaan; en, toen de armoede dreigde haar en haar kindje geheel te gronde te richten,

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1882 | | pagina 154