f- -V nam ze het besluit, om door zelf te werken in haar levensonderhoud en in dat van haar zoontje te voorzien. Als jong meisje had Marie wel eens penseel en palet ter hand genomen en ze had toen reeds getoond eenigen aanleg te bezitten. Door den dood van haar vader kon zij dien aanleg niet verder ontwikkelen en moest ze verf en paneel vaarwel zeggen. In de tegenwoordige benarde om standigheden nam ze echter het besluitom te beproeven door schilderen eenig geld te verdienen. Ze deinsde voor niets terugze zouze moest datgene op doek kunnen brengen wat hare gedachten altijd en altijd, dag en nacht, bezighield. De oude schilderdoos werd voor den dag gehaald en in breede trekken eene kleine schets ontworpen. In den beginne ging het Marie slecht van de hand, de juiste kleuren kon ze niet vinden, de gewilde uitdrukking was moeielijk te treffen; maar de moed ontzonk haar niet. Ze volhardde in het eens genomen besluit; met hart en ziel legde ze zich den geheelen dag op dien arbeid toe, waarvan Henri niets bemerkt had. Een zestal maanden waren ongeveer verloopen, toen er in de woonplaats van Henri en Marie eene schilderijen tentoonstelling gehouden werd. Er was veel te zien, veel te bewonderen, veel te kritiseeren. Wat gebeurde het niet dikwijls, dat deze of gene een stuk mooi vond, terwijl een ander daar een ongunstig oordeel over velde. Er waren echter twee doeken tentoongesteld, waaraan een ieder denzelfden uitbundigen lof toezwaaide. Men verdrong zich als het ware vóór de plaats, waar deze stukken waren opgehangen; en geen wonder, ze

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1882 | | pagina 155