27 Beide doeken getuigen van talent ze zijn met gevoel geschilderd en menig bezoeker verlaat diep ontroerd de tentoonstelling, terwijl een treurig drama zijne gedachten bezig houdt. Toen Henri op de tentoonstelling kwam, stroomden van alle kanten vrienden en bekenden naar hem toe, om hem geluk te wenschen met het succes door zijne vrouw behaald. De lezer toch zal wel reeds geraden hebben, dat de twee genoemde doeken van de hand van Marie waren. Het is duidelijk, dat Henri in den beginne niet goed begreep, wat al die gelukwenschen te beteekenen hadden, en weinig kon hij vermoeden, dat de naam zijner vrouw thans op aller lippen zweefde, dat het hare stukken waren, die door een ieder als de voortreffelijkste onder deze kunstwerken geroemd werden. Hij haastte zich om de zoo zeer bewonderde en veel besproken schilderijen te gaan bezichtigen. Het is welhaast onmogelijk den gemoedstoestand van onzen held te beschrijven, toen hij de stukken zijner vrouw in het gezicht kreeg: maakten ze op ieder ander reeds een diepen indruk, voor hem waren ze van nog meer beteekenis. In een oogwenk zag Henri zich verplaatst in de eerste tijden van zijn huwelijk, toen liefde en tevredenheid hem huiselijk geluk aanbrachten. Hij bedacht, hoe weldra de liefde geweken, de tevredenheid verdwenen, en daar mede het huiselijk geluk gevlogen was; hoe hij zijne vrouw ongelukkig gemaakt, zijn kind de vaderlijke zorg ontroofd had. Hij doorleefde in enkele seconden drie lange jaren, waarin vreugde in verdriet, voorspoed in ellende veranderd was.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1882 | | pagina 157