r 38 veranderen; integendeel, op een leeftijd gekomen, waarop de drift en het vuur der jeugd reeds aanmerkelijk door koele berekening worden getemperd, had de heer Stoffel zeer logisch geredeneerd, dat de kosten, noodig voor het onderhouden eens gezinsevenredig waren met het aantal personen dat het telt; en met het kleine beetje wiskundige kennis, hem uit zijne jeugd bijgeblevenkwam hij tot de slotsomdat zijne uitgaven tot een minimum be perkt werden, als hij slechts voor zich zelf te zorgen had. Dat velen deze redeneering aan gierigheid en schraapzucht toeschreven, want zijn salaris was zoo gering niet of de heer Stoffel legde jaarlijks nog een duitje over daar aan stoorde hij zich volstrekt niet. De gewichtige gebeurtenis van zijne benoeming tot notaris bracht in den loop zijner gedachten eene groote stoornis te weeg. Hij beschouwde zich nu toch als een man van veel beteekenis, en het bezit eener echtgenoote, dacht hijkon zijne achtbaarheid niet anders dan vermeer deren. Daarbij kwam, dat hij kort te voren, door het overlijden zijner ouders, in 't bezit was gekomen van een klein kapitaaltje waardoor zijne vroegere verdediging van den ongehuwden staat tegenover zijne vrienden niet meer vol te houden was. Nu het plan van een huwelijk in hem opgekomen was, nam de gedachte daaraan zijn geheele brein inen vormde hij zich de schoonste luchtkasteelen van het hem onbe kende huwelijksleven. Het ging den man even als zoo velendie zich aanvan kelijk met alle kracht die in hen is tegen een of ander denkbeeld kanten, maar, eenmaal van gedachte veranderd, hartstochtelijke ij veraars voor hunne nieuwe meening worden.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1882 | | pagina 168