9° spoedig tot eene verandering van programma overging? Karei zelf lachte het denkbeeld, reeds binnen eenige maanden het militaire pak aan te kunnen trekken, on eindig meer toe, dan zich nog minstens een jaar op de schoolbanken te zitten vervelen. Op zekeren dag kwam dan ook na daartoe gedane aanvrage, het bericht, dat de jongeheer Karei Douza, den December 186 te Kampen zon worden gewacht, om daar eene vrijwillige verbintenis voor tien jaren aan te gaan. Tot recht begrip van een en ander wat volgen moet, zij hier vermeld, dat het I.-B.opgericht in 1850, eene zeer nuttige inrichting was en nog is tot vorming van onderofficieren en korporaals der Infanterie. Eene inrichting tot het vormen van officieren bij dat wapen, was het volgens het oorspronkelijke plan volstrekt niet. Maar het legerbestuur oordeelde het al spoedig noodig om aan die inrichting te verbinden een wetenschappelijken cursus in eenige klassen verdeeld waarin jongelieden, die de bewijzen leverden vroeger eenige opleiding te hebben genoten, deze konden voltooien. Na een diensttijd van minstens vier jaren, waarvan twee als onderofficier, konden zij een examen afleggen en bij goeden uitslag tot officier worden benoemd. Verreweg het grootste deel dergenen, die bij het I.-B. dienst namen, vertrok echter als korporaal naar de ver schillende Regimenteneen betrekkelijk klein deel dezer korporaals, volgde later bij die Regimenten een cursus, om mettertijd, onder dezelfde voorwaarden als boven vermeld, tot officier bevorderd te worden. Die inrichting en regeling, hoezeer ook in vele op-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1882 | | pagina 220