9i zichten te verdedigen, bracht bij vele ouders en adspi- ranten totaal verkeerde denkbeelden omtrent het I.-B. te weeg. Menigeen 'beschouwde het als eene vereenvoudigde en goedkoopere éditie der K. M. A.waar de jongelui slechts den gewonen loop van zaken hadden te volgen, om, zooals men het noemt, terecht te komen". Niet zeldzaam was de klacht van ouders en voogdendat hunne zonen of pupillen bij doorgaand goed gedrag, na vijf, zes jaren nog altijd geen officier waren, terwijl A of B, aan de Academie in vier jaren klaar was. Die klacht was onbillijk Niemand had tegenover den adspirant eenige verplichting op zich genomen, noch om hem les te geven, noch om hem op een cursus te plaatsen, allerminst om hem officier te maken. De fout lag in de meeste gevallen daarin, dat men de jongelui zonder voldoende voorbereiding naar Kampen zond, zonder te weten of zij konden en wilden werken. Bij sommigen ontbrak de wil, bij anderen het vermogen, bij enkelen werd beiden gemist, en het gevolg was dat papa na 10 jaren een jongman van 25 k 26 jaren thuiskreeg wien alle illusie ontnomen was en die het niet verder dan tot onderofficier had kunnen brengen, niet veel geleerd had, wat hem verder zou kunnen te pas komen soms ook nog de (on)hebbelijkheid van vloeken en borrels drinken had opgedaan. Karei kon dergelijke beschouwingen niet houden, toen hij zich op den bestemden dag, door zijn vader begeleid, naar de IJsselstad begaf. 't Was een bar koude winterdag, die grootendeels in eene diligence moest worden doorgebracht. Kampen had nog geene spoorwegverbinding en Denlust heeft er, helaas

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1882 | | pagina 221