4 f- nog geen. Maar sneeuw, hagel noch vorst waren in staat de warmte der illusiën van onzen vriend te verkoelen. Met de hooggespannen verwachtingen van een zestienjarig jongeling, die in het werkelijke leven treden gaat, maakte hij den tocht en kon zich niet voorstellen dat vader niet zoo opgewekt was als hij zelf. Na het vervullen der noodige formaliteiten en het afleggen van een onbeduidend examentje kwam eene overeenkomst tot stand tusschen den Staat der Nederlanden en den persoon van Karei Douza, waarbij laatstgenoemde zich verbond eerstgenoemden gedurende 10 jaren als militair te dienen. De oude heer Douza vertrok met een beklemd hart, en Kareltje stond om negen uur 's avonds alleen, midden in eene chambreé of slaapzaal. De moreele stemming draagt veel bij tot onze beoor deeling der oogenblikkelijke omstandigheden. Karei had zijne opgewekte moreele stemming van het oogenblik hard noodig om over zijne onmiddellijke omgeving een eenigs- zins optimistisch oordeel te vellen, en er zich niet bepaald onlekker" te gevoelen. Eene groote zaal, veel gelijkende op 30 zonder pilaren was aan weerszijden bezet met open ijzeren kribben, twee aan twee tegen elkaar staande tusschen elk paar was juist ruimte genoeg voor een persoon om zich te bewegen. Eene dier kribben werd Karei als de zijne aangewezen; eene korte inspectie overtuigde hem, dat er zich niets meer in bevond daneene dikke cilindervormige stroozak en dito hoofdkussen, die een paar decimeter boven den rand der krib uitstaken, zonder meer. Een paar olielampen aan den zolder verspreidden juist zooveel licht, dat men,

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1882 | | pagina 222