r 95 Een oogenblik later verscheen de sergeant van de week, die, met een stokje gewapend, dé weinige verstokte slapers zeer handig wist te doen opstaan, en last gaf de ramen open te zetten. Het vroor dat het kraakteniettemin stonden in een oogenblik 12 ramen tegen elkaar open. Karei beschouwde dit als een huismiddeltje om het per soneel tot vlug aankleeden te nopen. Eerst zeer veel later begreep hij de ware oorzaak, n.l. eenvoudig eene letter lijke, domme toepassing van een goed voorschrift. Het Reglement schrijft voor zeer natuurlijk dat in de morgenuren de kamers gelucht zullen worden. Maar het personeel met de uitvoering der Reglementen belast, was ói daarvoor te weinig ontwikkeld, öf werd weer door zijne controleurs te veel nagereden, om dien maatregel met verstand toe te passen; gedurende de anderhalfjaar die Karei bij het I.-B. doorbracht, zijn, weer of geen weer, alle ramen met de reveille opengezet, al stoof soms de jachtsneeuw over alles heen. De bovenburen logeerden op de bovenste verdieping, onder de pannen, 't Was daar zóó koud dat die kamers den bijnaam van Nova-Zembla, en de bewoners dien van Bij hetgeen hier en verder over het I -B. wordt meêgedeeld, houde de welwillende lezer in het oog dat de herinneringen van voor omstreeks twintig jaren zijn. Sedert dien tijd is veel veranderd. Het is niet de bedoeling de toenmalige officieren dier inrichting te be schuldigen van weinig zorg voor hunne onderhebbendenvelen bewezen toen en in hoogere rangen hoe ongegrond die beschuldiging zijn zou. Maar de leiding der dagelijksch weerkeerende diensten was bijna geheel overgelaten aan oude, strenge onderofficieren, wien het echter in den regel aan de noodige ontwikkeling ontbrak om den geest der wet te stellen boven de letter; door velen werd dikwijls en zwaar gezondigd tegen de eerste beginselen van hygiène, paeda- gogiek, wellevendheid en humaniteit.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1882 | | pagina 225