r 98 gebruikt. Ik moet afzien van elke poging om daarvan een voorbeeld of benaderend denkbeeld te geven. Mocht iemand uit Karel's tijd deze regelen bij toeval in handen krijgen, hij zal zich met weerzin inzonderheid drie onder officieren herinnerenwier ignobele platheden algemeen bekend waren. Het heeft mij altijd verwonderden 't verwondert mij nog, hoe het mogelijk was dat jaren achtereen dergelijke onderwijzers bij het Instructie-Bataljon werden geduld. Zij hadden het middel gevonden hunne schaduwzijde voor de toezicht hebbende officieren te verbergen, en klachten weten te ontzenuwen of te onderdrukken. Zeker is het, dat dergelijke exemplaren aan de Academie binnen eene week verwijderd zouden zijn geweest. In 't algemeen heerschte er een toon en een geest, die niet gentlemanlike" was. Er waren hoogst beschaafde, fatsoenlijke jongelieden, van goede en zorgvuldige opvoeding, uit de beste familiën van het landMaar de groote meerderheid had een ander karakter. Nu moge het waar zijn dat bij eenigszins langer verblijf de minder beschaafde, den meer beschaafde volgde en zich naar hem schikte, maar niet zeldzaam waren de voorbeelden van het omgekeerde; het algemeene peil, der heerschende toon was beneden het middelmatige. Als bewijs voer ik aan het feit, dat de naam 5cadet" er gold als een scheldwoord. Wie door manieren, spraak, net ondergoedschoenen en handschoenendoor het gebruik van een studieboek of iets dergelijks zich min of meer boven het gewone peil verhief, zich als man van opvoeding, wellicht als toekomstig officier deed kennen, werd daarom juist bij een goed deel der kameraden met

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1882 | | pagina 228