io5 op zijne leerlingen meer invloed uitgeoefend dan hij toen zelf wist of vermoedde. 't Programma der lessen strekte zich niet verre uit: stereometrie kwam slechts voor in dien vorm, dat men zonder bewijs de formules voor oppervlak- en inhoudsberekening der eenvoudigste lichamen moest ken nen; beschrijvende meetkunde, analytische meetkunde, bolvormige driehoeksmeting, natuurkunde, engelsch en duitsch schitterden door hunne afwezigheid. Geschiedenis en aardrijkskunde bepaalden zich tot groote trekken. Onnoodig te zeggen dat van literatuur of iets van dien aard geen sprake was. Een en ander leverde stof voor een cursustijd van twee jaren, wel te verstaan gedurende de middaguren. Waarlijk, wie met dit programma officier werd en dan op zijn lauweren ging rusten, deed zeer dikwijls de treurige ervaring op, dat hij, zelfs onder veel jongere kameraden, een minder schitterend figuur maakte, om geen sterkere uitdrukking te bezigen De ontvangst, die Karei bij zijn nieuwen kapitein te beurt viel, was minstens eigenaardig te noemen. Ser geant, ik verneem dat je op den cursus zijt, maar weet wel, dat ik geen onderofficieren van den cursus bij mijne compagnie wil hebben. Jelui zit altijd met je neus in de boeken, en laat den dienst op zijn beloop. Je hebt dus te kiezen tusschen deze drie: van den cursus af, van mijne compagnie af, of sergeant af. Dank je". Die keuze kwam ongeveer daarop neer, dat men iemand eerst aan armen en beenen stevig vastbindt, en hem dan de keus laat tusschen wegloopen of een pak slaag. Karei besloot tot het eenige wat hij besluiten kon, n.l.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1882 | | pagina 235