65 toe. Yiel hem het werk in den beginne ook al zwaar, hij gewende er zich spoedig aangetroost door de overtuiging, dat hij zich voor een edel doel opofferde. Deze ongelukkige geschiedenis raakte spoedig alge meen bekend; binnen enkele dagen was zoowel de daad van Anna, als de handelwijze van Van Straten tot allen doorgedrongenen maakte dan ook het on derwerp van vele gesprekken uit. Ten einde getuige te zijn van eene dier samenspra ken, noodig ik den geachten lezer uit, mij in gedach ten te volgen naar de huiskamer van de in het stadje algemeen bekende Saartje Burgerhart. Zij is eene dier vrouwen, die, gewapend met de eeuwigdurende breikous, steeds in gezelschap verkee- ren van een poes en een kop koffie; eene dier ver klaarde vijanden van het mannelijk geslacht, die we kortweg bestempelen met den naam van «oude jonge juffrouw." We vinden haar, voorzien van breiwerk en bril in gezelschap harer oude vrienden voor de koffietafel, waarop zich, behalve de noodzakelijke «ingrediënten" ook eene groote trommel ulevellen bevindt. Telkens als er gebeld wordt, ziet ze van haar werk op, als verwachtte ze iemand; eindelijk, daar wordt de deur geopend en eene magere, spichtige juffrouw van onge veer hetzelfde «genre" als Saartje, treedt glimlachend de kamer binnen. «Heerementijd, Miet, dat vind ik nu 'reis lief van je, och, och, kom je zoo maar eens bij mij oploopen; 't is erg aardig van je, dat je me in mijn eenzaam heid eventjes komt opzoeken" en meer dergelijke uit- T 5

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1883 | | pagina 211