73 en zich zelf reeds een compliment had gemaakt, terwijl hij zijn dom boerengelaat in de als spiegeltjes glinste rende knoopen met welbehagen aanschouwde, had de luitenant hem niet eens «dankje" gezegd, hetwelk hij anders toch altijd voor den armen Hans over had, ja, hij had nu zelfs met ontevreden blik dat wonderwerk aanschouwd. Enfinluitenant Janssen heeft haast en is spoedig met het schrijven van den brief gereedde uniform wordt te voorschijn gehaald en moet nog eerst eene nauwkeurige inspectie ondergaan; alles ziet er netjes uit, maar het is hem toch niet naar den zin. Van avond toch zou een klein partijtje gegeven worden bij de familie Brand, en zou zijn engagement met Emilie, de dochter des huizes, aan de intieme vrienden worden bekend gemaakt; wat was natuurlijker dan dat hij zich op zijn voordeeligst wilde voordoen. Eindelijk is de inspectie afgeloopen en spoedig is de metamorphose van burger in militair geschied; juist deed hij den sabel om, als zachtjes op de deur wordt geklopt. «Verduiveld, wat zal dat weer zijn," mompelt hij. «Binnen." Het dienstmeisje komt binnen en reikt hem een briefje over; hij neemt het aan en reeds wil hij het ongeopend laten liggenom zich door niets meer te laten ophoudenals het meisje zich nog even omkeert «O ja, ik moet nog zeggen, complement van juffrouw Brand." Onmiddellijk neemt hij het weggelegde briefje weder op en opent liet gejaagd. Lang blijft hij in de lectuur verdiept, als wil hij elk woord in zijn geheugen pren ten, en bleeker, steeds bleeker wordt zijn gelaat.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1883 | | pagina 217