76 2 Statig verheft zich de waringin met zijne machtige kruin op het marktplein van de kampong Aloeng. Eene talrijke menigte verdringt zich rondom den schoonen boommaar het is niet eene gewone volks vergadering, gelijk er zoo velen onder de waringin in den loop der eeuwen gehouden werden. Tal van priesters hebben zich onder het volk ver mengd en doen het fanatisme in hen ontwakenzij schilderen den inlanders den roem hunner voorvaderen zij wijzen hun de mannen aan, die, hier eerst gekomen zoogenaamd om handel te drijvenhun de dierbare vrijheid hadden ontroofd, thans zelfs trachten hun hunnen godsdienst te ontnemenen ruien het anders zoo vreedzame volk op tot den strijd tegen het Indisch Gouvernement. Een gevoel van diepen haat tegen hunne onderdruk kers komt op in de borst der mannenhun wangen gloeien bij het hooren van de groote daden der afge storvenen hunne vroegere grootheidhunne tegen woordige slavernijen als de priesters geëindigd hebben staat het besluit bij elkeen vast, den kamp op leven en dood met de orang Walanda te aanvaarden. De menigte verspreidt zich thans om zich tot den strijd voor te bereiden, want reeds zijn de soldaten der «Compagnie" in de onmiddellijke nabijheid der kampong Aloeng, het broeinest van den uitgebroken opstand. Kalm, en onder het inachtnemen van de noodige veiligheidsmaatregelen rukt het bataljon, dat tot het onderdrukken van den opstand werd uitgezonden, langs het smalle pad, dat naar Aloeng voert. Een zware

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1883 | | pagina 222