categorieën van dienstplichtigen die daarvoor in aan merking komenin de eerste plaats de leerlingen van sommige scholen en de bezitters van met pame genoemde diplomata, ten tweede jongelieden, die aan een ver gelijkend examen voldoen. Allen moeten 18 jaar oud zijn, zich voor de loting hebben aangemelden in de staatskas eene som van 1500 francs storten. De eenjarige vrijwilligers der eerste categorie kunnen met het oog op hunne studiën uitstel van opkomst tot hun 24ste jaar verkrijgen. Voldoet de eenjarige vrijwilliger na een verblijf onder de wapenen van 1 jaar niet aan het examen voor onderofficier, dan wordt hij nog een jaar onder de wapenen gehoudenslaagt hij dan nog niet voor bedoeld examen dan blijft hij 5 jaren in dienst. De eenjarige vrijwilliger wordt, wat kleeding, voe ding en huisvesting betreft, geheel gelijk gesteld met de overige dienstplichtigen. Na aan het examen voor onderofficier te hebben voldaankan hij nog een jaar in dienst blijvenen dan examen voor reserve-officier doen. Na vijf jaren komen alle dienstplichtigen (lste en 2de afdeeling en eenjarigen) bij de reserve; de reser visten kunnen gedurende de eerste 4- jaren tot twee najaarsmanoeuvres, elk van hoogstens vier weken, worden opgeroepen. Eindelijk nog worden in oorlogstijd voor verschil lende diensten gebezigd de spoorweg-, post- en tele graaf beambtenwerklieden in havens en arsenalen, boschwachters, douaniers enz. Na afloop der reserve-jaren van het actieve leger CAM

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1884 | | pagina 108