17 mensch en daardoor zeer gezien op partijtjes en dcr- gelijke, waar hij door zijne levendigheid niet weinig toebracht om de opgewektheid te verhoogen. Maar onder dat vroolijke uiterlijk waren hartstochten ver bolgen, die eens losgelaten, niet gemakkelijk weer te beteugelen zouden zijn. Volgens de afspraak zien wij Maas na. een paar dagen het hem welbekende huis weer betreden. De ontmoeting tusschen hem en Spruyt was niet alleen zoo koel beleefd en vormelijkals dat tusschen twee personen, die elkaar voor 'teerst spreken, altijd zal zijn, maar Arnold vatte al dadelijk een soort anti pathie tegen hem op. En dit werd er niet beter op toen hij zag op welken verlrouwelijken voet Spruyt al met Anna stondhoe die beiden met elkaar lachten en schertsten en hij geheel op den achtergrond ge raakte. Het was niet te verwonderendat het den jongen man leed deed, ook niet wat levendiger en beter bespraakt te zijn, en gaarne had hij daarvoor wat van zijn wetenschap afgestaanwant wat hielp die hem nu. Somber gestemd keerde hij dien avond naar huis en den volgenden dag merkten de patiënten wel, dat dokter niet te best in zijn humeur was"; zoo vriendelijk en voorkomend als hij anders was, zoo gemelijk en norsch was hij nu. Meer dan hij den laatsten tijd gewoon was, bezocht hij het huis van Amsing, maar telkens merkte hij, hoeveel hij bij Spruyt ten achter stond in de gave der conversatie. Dit nam hem onwillekeurig tegen dezen in en ook waren de geruchtendie weldra omtrent Spruyt in het stadje rondgingenniet geschikt deze stemming 2

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1884 | | pagina 173