28 De persoon, dien ik bedoel, is »krantenombrenger" van professie: hij brengt den abonné's het nieuwsblad aan huis en ontvangt daarvoor zijn honorarium van den uitgever der courant. Als 's middags tegen een uur of vijf de courant uitkomt, zien wij aan den ingang der drukkerij reeds allerlei menschen staan, wachtende tot men hun een stapel bladen zal uitreiken, welke zij vervolgens rond brengen. Personen van verschillende kunne en ouderdom mer ken wij onder de wachtenden op, want in deze eeuw van emancipatie wordt het ambt van krantenombrenger ook door dames uitgeoefend. Wij echter bemoeien ons alleen met den krantenjongenkijk! daar neemt hij een pak in ontvangst en spoedt zich daarmeê voort. Wij ijlen hem achterna en hebben dus eene goede gelegenheid om onzen held eens op te nemen. Te zeggen, dat zijne kleeding groote luxe verraadt, zou zeker niet overeenkomstig de waarheid zijnintegen deel zijn kostuum laat maar al te duidelijk zien, dat de krantenjongen tot de bevolking der armenwijken behoort. Mocht iemand soms verlangen zijn uiterlijk en kleeding meer nauwkeurig te weten? Welnu dan, luistereen gescheurde leeren pet bedekt een rond hoofd met zandkleurige haren hij heeft guitige kijkers en een blozende kleur (van ziekten weet de kranten jongen weinig of niets, daartoe verkeert hij te veel in de open lucht, en van migraine, indigesties etc. heeft hij zelfs geen flauw begrip). Zijn kleeding be staat verder 's zomers uit een linnen kiel, een broek vol winkelhaken en scheurenwant hij is nog niet

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1884 | | pagina 184