AI op de markt bij de pomp werd halt gehouden, en een ieder haastte zich in de hem aangewezen kwar tieren het stof uit kleederen en keel te verdrijven. Natuurlijk was de herberg van onzen waard onder de begunstigde woningen, welke een olïicier tot ver blijf zouden strekken, en spoedig maakte dan ook een aardig jong luitenantje zijn entree in de gelagkamer. Hartelijk ontvangen als hij werd, duurde het niet lang, of hij was de aangename gast, zoowel voor den vader als de dochter. Een wonder, dat echter wel te verklaren viel, wan neer men het knappe uiterlijk van den volger van Mars in aanmerking nam, had plaats: het hart van de jonge schoone, dat tot nog toe eene onverwinbare vesting was, werd met den stormaanval door hem veroverd. Maar de overwinnaar was den verkregen prijs onwaardig, hij plukte de roos slechts om haar in het slijk te werpen. De winter kwam weer, maar de zomer had het huiselijk geluk uit den Gouden Leeuw meegenomen om het er nooit weder in terug te brengen. Het voorjaar deed de meibloempjes op liet graf der dochter uit de herberg bloeienzij had hare schande niet overleefd. Eerst had de vader het kind der bedrogene met bitterheid van zich afgestootenmaar toen hij in de stem van het ongelukkige wicht, die zijner eigen dochter herkende, kreeg medelijden de overhand en drong schaamte, beleedigd eergevoel en gekwetste familietrots terug. Maar de wonde aan 't vaderhart geslagen, was zoo diep, dat zij niet meer te heelen was.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1884 | | pagina 197