43 grondbezitting van zijne overleden vrouw te vermeer deren en er zooveel mogelijk voordeel van te trek ken, en wee den armen pachter, die nalatig bleef in het betalen van zijn huur. Niet, dat het ongeluk hem tot een vrek gemaakt had; met droge oogen had hij 't aangezien, hoe zijne eertijds zoo bloeiende herberg verliep, hoe de oude klanten zijne mededingers begunstigden, maar het was het geld van zijn kleinkindzij moest na zijn dood onafhankelijk kunnen levenwant welke jonkman zou haar, op wier geboorte die smet rustte, tot echtgenoot, tot moeder zijner kinderen wenschcn. En had het noodlot zijn huis niet gespaard, waarom zou hij dan medelijden hebben met de huisgezinnen zijner pachters. «Grootvader!" zoo klinkt het uit de keuken, en eenige oogenblikken later treedt een lief achttienjarig boerinnetje de gelagkamer binnen «grootvader, heb je 't al gehoord?" en zonder 't antwoord af te wachten, «er komen van den zomer soldaten in 't dorp." «Watwat zeg je daar. Mijn God spaar dit huis," zoo jammert de oude man. Nog nooit had Maryke grootvader zoo hartstochtelijk geziennog nooit waren wanhoop en angst zoo op zijne trekken geteekend geweest. «Ben je niet wel? Mankeer je iets, groot vader?" riep zij verschrikt uit. «Gauw, drink eens. Toe zeg mij, wat scheelt er aan?" «Kind, wij gaan weg van hier, ver van hier. Ver huizen gaan wij", ging de oude man opgewonden voort, terwijl het nog onthutste meisje hem verwon derd aanzag.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1884 | | pagina 199