489 kreeg. Dat hij meer en meer met de oude ge woonten wenschte te breken, bleek vooral uit het systeemdat hij volgde bij de opvoeding van zijne dochter. Zoo had hij er geene zwarigheid in gezien haar naar eene buitenlandsche kostschool te zenden, ten einde haar kennis te laten maken met nieuwig heden, waar men in 't stadje zoo tegen op zag. Wat een gepraat en afkeuring had dat in de voornaamste, kringen gegeven! Reeds bij voorbaat besloten ver scheidene families hunnen dochters den omgang met de burgemeestersdochter te verbieden. Toen Ida na een verblijf van drie jaar op de kostschool te E. terug keerde, kende men haar om zoo te zeggen niet meer. De meisjes van haar leeftijd waren zoo geheel anders opgevoed, dat Ida nu toch niet meer met haar zoude kunnen omgaan. Wat de jongelui betreft, deze hul digden haar in stilte, en moesten bekennen, dat. zij het in manieren en beschaafdheid verre van alle andere E sche jonge meisjes won. De meeste jongelui hadden door reizen wat meer wereldwijsheid opgedaan, en kwamen alzoo allengs tot de overtuiging, dat de gehechtheid aan hunne voorvaderlijke gebruiken in den tegenwoordigen tijd geen stand kan houden. Evenwel durfden zij niet openlijk met hunne vrijzinnige denk beelden voor den dag te komen. Er ontstond nu een soort van geheim verbond onder de aanzienlijkste jongelui om het stadje te hervormen, en alles wat nog zoo deed denken aan den ouden tijd gaande weg te doen verdwijnen. Tot deze stemming had Van Sloten ook veel bijgedragenvan hem gingen alle plannen, omtrent veranderingen uit. Geen wonder

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1884 | | pagina 345