191 tot voorwendsel te kunnen dienenzoo waren ze te veel op zijn onderhoudend gezelschap gesteld, dan dat de burgemeester pogingen zou aanwenden om die bezoeken te doen verminderen. Nochtans zag de dokter zelf wel in, dat hij in zijn eigen belang zorg moest dragen geen opspraak te verwekken; bij voorkeur kwam hij dan ook 's avonds. Zoo stonden de zaken toen er e(ene gebeurtenis plaats had, die eene geheele omkeering in de E. sche wereld teweegbracht. Bij de verdere uitbreiding van het spoorwegnet werd ook het stadje opgenomen onder die plaatsen, langs welke de baan zou gaan. Tevens werd bepaald, dat uit hoofde van de ligging aan de grenzen daar een ruim en groot station zou worden gebouwd. Men kan be grijpen wat eene sensatie dit besluit teweegbracht. In den grond der zaak waren de meeste ingezetenen er mee ingenomen. Nu toch zou er meer leven en ver tier komen; maar terecht zagen ze in, dat, met 't voltooien van den nieuwen spoorweg, het met hunne karakteristieke gewoonten en gebruiken gedaan zou zijn. Ongetwijfeld beschouwden Van Sloten en zijne medewerkers die beslissing als het toppunt der ver wezenlijking van hunne hervormingsplannen. Wij zullen niet beschrijven, hoe de eerzame burgerij te moede vnas, toen eindelijk voor het eerst het ijzeren stoom- paard voorbij hun dierbaar stadje heensnorde, noch hoe de anders zoo bedaarde burgers in geestdrift ge raakten, toen, bij de inwijding van het station, op kosten van de gemeente een volksfeest gegeven werd, waarbij menigeen des avonds met onzekere schreden naar huis terugkeerde; genoeg zij het, dat sinds dien

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1884 | | pagina 347