f j XCIX Er zijn voorts 3 categorieën van dienstplichtigen, die ter zake van familie-omstandigheden van den dienst kunnen worden ontheven. De ontheffing wordt alleen verleend, wanneer er tot voltalligmaking van het contingent genoeg lichamelijk geschikte dienstplichtigen zijn, die geen recht op vrij stelling kunnen doen gelden. Is dit niet het geval, dan wordt tot aanvulling eerst de 3de, daarna de 2de en vervolgens de 1ste categorie genomen. Uitstel van opkomst in werkelijken dienst voor niet langer dan 2 jaren kan verleend worden aan personen die eigenaar zijn van onroerende bezittingen, handels- en industrieële ondernemingen (kroegen uitgezonderd), en deze persoonlijk besturen. Mede kan tot het 22ste, 24ste, 25ste, 27ste of 28ste levensjaar uitstel van opkomst worden verleend aan leerlingen van sommige, met name genoemde, scholen. In Europeesch Rusland (Polen inbegrepen), wordt de diensttijd verdeeld in 6 jaren actieven dienst, 9 jaren dienst bij de reserve en 4 jaren dienst bij de rijksweer. Sedert 1 Januari 1881 is ook in Finland de al- gemeene weerplicht ingevoerd. Ieder Finlander, die lichamelijk geschikt is, dient, na zijn 21ste levensjaar te hebben volbracht, 3 jaren actief en 2 jaren bij de reserve, waarna hij tot het einde van het 40ste levensjaar bij de rijksweer wordt ingedeelddeze laatste mag niet buiten de grenzen van Finland gebezigd worden. Zijdie niet tot actieven dienst worden ge roepen, komen terstond, gedurende 5 jaren, bij de reserve.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1885 | | pagina 105