t J 30 In afwachting van het antwoord trachtte het comité zich zelf het noodige te verschaffenna tal van mis lukte pogingen gelukte het, ongeveer vijfentwintig kilogram kruit te vervaardigenmaar de hoeveelheid was te gering, om aan eenige ernstige onderneming te kunnen denken. De omstandigheden dwongen tot het uitstellen der expeditieondertusschen" werd het kamp voltooid, de getalsterkte der troepen vermeerderd door het aanwerven van vrijwilligers en het inlijven van militairen, ontsnapt aan de krijgsgevangenschap; ook werd een klein korps éclaireurs te paard gevormd. De pogingen om de mobielen te verzamelen moesten worden opgegeven, daar onwil en lijdelijk verzet dier als soldaat gepreste burgers zeer nadeelig en belem merend werkten. Het nieuwe jaar was reeds aangebroken, en nog bleef het antwoord des Ministers uit; die voortdurende werkeloosheid was voor de bevolking een raadsel, en deed het vermoeden van nachtelijke, geheime tochten oprijzenhet gerucht voegde daarbij weldra verhalen van wreedheden en mishandelingen, zoodat langzamer hand de Pruisische autoriteiten geloof hechtten aan het bestaan van talrijke vrijscharen, en voorzorgs maatregelen namen. Eén voordeel werd hierdoor ver kregen, namelijk dit, dat de Duitschers op andere plaatsen minder troepen tegenover de Franschen konden stellen. Maar de franc-tireurs haakten naar daden, blaakten van strijdlust, en verheelden hunne ontevre denheid en hun ongeduld geenszins. Eindelijk, 10 Januari, kwam de langverbeide tijding; de bevel hebber der vesting Langrès moest onmiddellijk 400 KG.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1885 | | pagina 184