j 33 officieren hadden de onverantwoordelijke zorgeloosheid gehad, zich te bed te leggen, alsof de Pruisen op duizend mijlen afstand warenzij waren nog bezig toilet te maken, toen de troep weer inrukte. De commandant Bernard begreep, dat hij met man schappen als deze mobiele garden, aangevoerd door officieren, die volstrekt geen plichtbesef bezaten, niets kon uitvoeren; dat zij in plaats van hulp, menige ongelegenheid konden verschaffen. Reeds vroeger had den zij in kleine gevechten weifeling getoond, die bij de eerste gelegenheid in lafheid kon overgaan, en alles kon doen mislukken. Bernard besloot de mo bielen op den 20sten Januari weer naar het kamp terug te zenden, waar zij konden gebruikt worden tot verdediging tegen een aanval der Pruisen uit Neuf- chateau, die zeker spoedig van den tocht der franc- tireurs zouden hooren. De colonne, nu slechts 300 man sterk, vertrok om 8 uur 's avonds uit Lahaye- vaux. Wegens de nabijheid des vijands werd de volgende marschorde aangenomen. Een detachement cavalerie ging op 500 M. vooruit, en trachttedoor het uitzenden van spits en zij patrouilles berichten omtrent een eventueel aan wezigen vijand in te winnende ruiters hadden lan taarns met rood en wit licht, ten einde de afgesproken teekens te kunnen geven. De manschappen marcheerden in twee lange rijen; de diepste stilte werd in acht genomener werd niet gerookt. De wagens met het buskruit bevonden zich bij de achterste afdeeling. Ten einde den marsch zooveel mogelijk te verbergen was den manschappen aanbevolenin eikaars voet- %-~ 3

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1885 | | pagina 187