34 stappen te tredenverder liep aan den staart een man met een hark, en zorgden eenige ruiters voor het onderhouden der afstanden. We zien, dat de commandant alle maatregelen nam om een onverwacht stooten op den vijand te beletten, en indien de Duitschers den marsch bemerkten, hen te misleiden omtrent richting en doel. Vooral de dorpen werden met de meeste omzichtig heid doorgetrokkenhier en daar kwamen nieuws gierigen buiten om te zien, wat het doffe geluid en het wapengerinkel jjeteekende; dan riepen de Elzassers bij de colonne hen in het Duitsch toe, dat zij in huis moesten gaande verschrikte inwoners dachten niet anders, dan dat vijandelijke troepen voorbij trokken. Het moeielijkste deel van den weg kwam nog; voorbij het dorp Vannes ging de marsch door een heuvelachtig terrein, met bosch bedekt; tot de knieën zonken de manschappen in de opgehoopte sneeuw, en sommigen vielen van uitputting neer; maar vooruit moesten zij, want de koude zou hen spoedig hebben doen verstijven. Geen wonder, dat de colonne als het ware voortkroop, en veel minder avanceerde dan twee dagen te voren. Eene groote mate van energie en moed was noodig geweestom dergelijke vermoeienissen te doorstaan; nachtmarschen zijn voor een troep altijd hoogst afmattend, hoeveel te meer dan niet in deze omstandigheden; ongetwijfeld waren de mobielen in den letterlijken zin in de sneeuw blijven steken, en de commandant kon zich zeiven gelukwenschen met het tijdig genomen besluit, zich van hen te ontslaan. De tweede rustplaats St. Fiacre was nu bereikt,

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1885 | | pagina 188