t Js 36 slachtige stemming; het karakter der Franschen maakt hen in tegenspoed dikwijls tot slechte soldaten, maar eene verandering ten goede doet hen alle leed ver geten, en de toekomst met verhoogden moed afwachten. Spionnen brachten het bericht, dat Fontenoy bezet was door een detachement landweer, ter sterkte van vijftig man, dat te Foug een geheele compagnie stond, en geschut opgesteld was bij den tunnel, daar de Duitschers een coup de main vreesden. De brug van Fontenoy zou dus het doel der onder neming zijnde voertuigen werden achtergelatenen 250 KG. kruit werd op draagpaarden medegenomen de manschappen ontvingen de noodige gereedschappen. Om twee uur in den namiddag ving de inarsch aan; het was prachtig winterweder; het landschap, dat zich voor de oogen ontrolde, was wonderschoon; in de verte verrees de vesting Toul met hare scherp geteekende lijnen op den achtergrond van eene met dorpen bedekte vlakte, die in het zonlicht schitterde als met diamanten bezaaid. ïn een grooten hoog werd Toul omtrokken, teri einde niet in de nabijheid dier gevaarlijke plaats te komen. Overal op den weg ontving het vrijkorps be tuigingen van vriendschap van de bevolking, die levensmiddelen en wijn aan de dappere schaar bracht. Aan de nieuwsgierigen werd medegedeelddat het leger van Bourbaki volgde, dat Toul weldra zou worden hernomen, wel wetende, dat deze berichten spoedig ter oore van de Pruisen zouden komen. De commandant wilde bij Pierre-la-Treiche den Moezel overtrekken; daar aangekomen, werden de Franschen

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1885 | | pagina 190