37 hartelijk ontvangen in een oud slotbewoond door een opperhoutvester. De vreugde en verbazing van den ouden man waren onbeschrijflijk; zooveel in zijn vermogen was, stond hij de officieren bij, om den manschappen een rustplaatsje te verschaffen; dit ging slecht wegens gebrek aan stroo, doch was ook minder noodig, daar de soldaten tezeer vervuld waren met de onderneming, om aan slapen te denken. In groepen vereenigd in de ouderwetsche zalen, bespraken zij de geleden ontberingen, en verheugden zich reeds in het gelukken der gestelde taak, zonder te denken aan de bezwaren, die nog moesten overwonnen worden. Een zonderlingen indruk maakten de driehonderd mannen in fantastische kleeding, in uniformen, die nog zonder linger waren samengesteld dan de vrijschaar zelf, een verzameling van oudgedienden typische soldaten koppen, baardelooze jongelingen, krachtige bergbewo ners en ruw uitziende turco's. Maar één wensch bezielde hen allen, de wensch om den vijand afbreuk te doenhet vaderland te toonendat zelfs in de overheerde gewesten mannen waren te vinden, wien het heil van den geboortegrond boven alles ging. De noodige maatregelen tegen verrassing werden genomen, de Elzassers als schildwachten uitgezet, ver momd als Duitschers, ten einde de voorbijgangers te misleidendeze list was reeds vroeger herhaaldelijk gebruikt, en had zeker er toe bijgedragen, om zoowel de bevolking als de spionnen des vijands op een dwaalspoor te brengen. Het oponthoud werd langer gerekt dan de comman dant bedoeld had, daar de schuit voor den overtocht

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1885 | | pagina 191