t v J 39 slechts de brug bereikte, voordat de Pruisen zijn oog merk rieden, en troepen uitzonden ter verijdeling daarvan. Zonder oponthoud werd nu doorgemarcheerd, zoodat om 5 uur 's morgens Fontenoy in het gezicht was; het was Zondag 22 Januari 1871. Na eene korte rust in een hollen weg rukte de troep snel, maar omzichtig door het dorp naar het stationhet was pikdonker, en de sneeuw verdoofde het geluid der voetstappen, zoodat de Duitscher, die op post stond voor het gebouw, niet eerder bemerkte, dat de vijand daar was, dan toen hij doodelijk ge wond neerstortte. Eenige landweermannen, die door het leven naar buiten waren gelokt, werden met de bajonet aangevallen en allen gedood. De strijd, die nu ontstond met het overige deel der bezetting was spoedig ten voordeele der Franschen beslist; een klein getal Duitschers ontsnapte, sommigen werden gevangen gemaakt, en de overigen gedood. Dadelijk liet de commandant Bernard de telegraafdraden doorsnijden en het stationsgebouw doorzoekenterwijl verkennings- patrouilles op de wegen naar Toul en Nancy vooruit rukten, en een detachement op den spoorweg naar Nancy werd geplaatst, om dezen te bewaken en over een gedeelte de rails op te lichten en terzijde te werpen. Tegelijkertijd richtte de hoofdtroep zich naar de brug, die een mijl van het station verwijderd was. Daar stonden slechts twee schildwachten, die niet in staat waren een ernstigen tegenstand te bieden. De Duitschers hadden den bewakingspost moeten opstellen dicht bij de brugde zucht om met een klein detachement zoowel het station als de spoorweg brug te verzekeren, werd zwaar gestraft.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1885 | | pagina 193