41 de onvoorzichtigheid, zijn lantaarn op de zakken met buskruit te laten vallen. De mineur Tissot bemerkte dat, daalde onverschrokken in de kamer af en blies de lantaarn uit. Spoedig was nu de lading aange bracht, de opstopping van mijnkamer en laadopening gemaakt. De manschappen werden verzameld en trokken terug; de vuurleiding werd ontstoken. De colonne was bij de laatste huizen van Fontenoy, toen de mijn met een verschrikkelijken slag ontplofte; de uitwerking overtrof aller verwachting; twee bogen werden ver nield, de pijler was tot onder den waterspiegel weg geslagen. Een donderend »Leve Frankrijk" uit driehonderd wakkere borsten weerklonk, en de echo der hergen herhaalde dien kreet honderdvoudig. De plicht van den commandant bestond nu in het onttrekken zijner troepen aan den vijand, die zeker snel van alle kanten zou opdagen. Na een marsch van twee uren werd de oever van den Moezel weder bereikt, die op een kleine geul in het midden na geheel was bevrorenhet dunne ijs kraakte en trilde onder de voeten en dreigde ieder oogenblik te breken; het open gedeelte der rivier werd op ijsschollen bij wijze van vlot gepasseerd, bij welke gelegenheid eenige manschappen een ijskoud bad kregenernstige onge lukken hadden bij den overtocht niet plaats en vroolijk werd de marsch voortgezet. Onderweg ontving de bevolking de franc-tireurs met vreugdegejuich, daar de mare van de vernieling der brug spoedig in de geheele streek bekend was geworden. Het kamp verschafte weldra de verdiende rust aan

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1885 | | pagina 195