43 Voor onze verdediging valt uit het bovenstaande zeker veel te leerende rivierovergangen aan den IJsel komen kort na het uitbreken van een oorlog met Duitschland in handen des vijands, daar de ver nieling dier bruggen volgens veler oordeelgroote nadeelen zal opleveren met het oog op den handel en het verkeer na het herstel van den vrede, nadeelen zoo groot, dat het aan den vijand veroorzaakte oponthoud niet daartegen kan opwegen. Wanneer echter in den loop van den oorlog de toestand des vijands vóór de vesting Holland ongunstig is, en dan de kunstwerken in de spoorwegen worden onbruikbaar gemaakt, zou het afbreken der communicatielijnen een beslissenden invloed kunnen hebben. Ons leger is niet talrijk genoeg om dergelijke ondernemingen uit te voeren het zal de taak zijn van korpsen vrijwilligers, reeds vóór den oorlog opgericht en geoefend, op die wijze aan de verdediging van het vaderland mede te werken. Wanneer we letten op den vooruitgang der bescha ving, op de verontwaardiging, die de wraakoefening der Duitschers op de franc-tireurs in 1870/71 heeft opge wekt, en het verlies van sympathie dientengevolge bij de beschaafde wereld, gelooven we, dat een vijand niet licht diezelfde schriktheorie in practijk zal brengen, indien de vrijwilligers geregelde militaire korpsen vor men, en door officieren worden aangevoerd, die de oorlogsgebruiken kennen en doen eerbiedigen. Een rustende schutterij, die geen uniform heeft, zal dan echter even weinig uitvoeren als vrijwilligers, die bij het uitbreken van den oorlog kalm thuis blijven en den loop der zaken afwachten. Immers, het oorlogs-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1885 | | pagina 197