t J 40 wedren naar het dorp, terwijl het vijandelijke vuur in hevigheid toenam. De verliezen werden nu grooter. Links van den straatweg was het vuur heviger dan rechtsaldaar was de dorpsmuur voorzien van schiet gaten waaruit étagevuur afgegeven werd. De 3de en 2de compagnie maakten dan ook eene zwenking half rechts naar den straatweg, welke beweging gevolgd werd door de compagnieën van het 2de bataljon. De laatste aanloop geschiedde daardoor voor een klein gedeelte over den weg zelf tegen de barricade, voor 't grootste gedeelte echter tegen de steenen muren rechts van den weg, die de tuinen aan het noordfront begrensden. De barricadeter lengte van 50 passenversperde de breede dorpsstraat. Zij werd door de bezetting verlaten, toen de aanvaller er nog een 150 passen van verwijderd was. Toch werd de toegang tot de barricade nog lastig gemaakt door een hevig geweer vuur van uit de huizen aan weerszijden der dorps straat. Zeer hevig werd dit vuur afgegeven uit eene villa oostwaarts van den straatweg. Deze, omgeven door eenen twee meter hoogen muur, voorzien van étage schietgaten, bood den hier geplaatsten Franschen eene moeielijk te forceeren stelling aan. Aan de straat werd de muur door een sterk ijzeren hek afgebroken. Intusschen had het vijandelijk vuur den aanval niet kunnen tegenhouden. Even na kwart voor negen be reikte het hoofd der 1ste compagnie op den rechter vleugel den dorpsrand, gevolgd door de 4de compagnie.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1886 | | pagina 182