j 41 Eenige minuten later kwamen ook de 2de en 3de com pagnie voor barricade en muur aan. In 't algemeen was de kwartmijlniettegenstaande den moeilijk be- gaanbaren grond, in 15 a 20 minuten doorloopen; natuurlijk was het tactisch verband hierbij dikwijls verbroken. Op een 50 passen van den muur bemerkte de com mandant der 1ste compagnie, dat de verdedigers een gedeelte van den rand ontruimden. Hij wendde zich nu met manschappen van zijne en van de 4de com pagnie van het noordfront naar de westzijde in de richting van den Dugnyweg, en sloeg met zijn sabel de uitstekende geweerloopen omhoog. Enkele grenadiers vuurden door de schietgaten naar binnenterwijl anderen met den commandant aan 't hoofd door twee gebarricadeerde openingen naar binnen drongen. Een gedeelte der 4de compagnie volgde ook dezen weg, terwijl het andere de villa achter de barricade hielp bestormen, Op andere plaatsen maakte de pionier-compagnie openingen in de muren. Het geheele 1ste bataljon was nu voor het dorp aangekomen. Met het oog op 't vijandelijk vuur moest nu de barricade zoo snel mogelijk door allen gepasseerd worden, om zich daarna naar de meer genoemde villa te wenden of naar den ingang van een hofstede, om daardoor de westelijke helft van het dorp binnen te dringen. Zoo overschreden dan ook gedeelten der 2de, 3de, 6de, 7de en 8ste compagnie in eens de barricade en drongen in het westelijk gedeelte van tuin tot tuin voort. De 4de compagnie was al eer de barricade over-

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1886 | | pagina 183