f- 42 geklommen en had zich tegen de villa gewend, waaruit een allerhevigst vuur werd afgegeven. De compagnies commandant werd bij de bestorming door een revolver schot a, bout portant doodgeschoten. Eenige minuten na het 1ste bataljon kwam ook het 2de voor het dorp aan. Van de 5de compagnie werden door den bataljons-commandant twee pelotons om de noordzijde naar den westelijken rand geleidwaar zij het dorp binnen drongen. De rest baande zich een weg door de gaten in de muren van het noordfront. De brigade-commandant von Kanitz en de overste Zaluskowski leidden in het inwendige van het dorp het gevecht. Van uit de villa en een meer achterwaarts gelegen huis vuurde men nog steeds in de dorpsstraat. Van uit laatstgenoemd huis, waarschijnlijk een school, werd étagevuur afgegeven op de barricade, terwijl de hooge murendie er omheen stondenhet moeilijk te genaken maakten. De 10de compagnie werd gelast dit huis te nemen, waarbij zij reeds spoedig twee harer officieren verloor. Intusschen was het fuselier-bataljon van het 3de garde- grenadier-regiment voor het dorp aangekomen en daarbij de luitenant-generaal von Budritzky. Om zoo spoedig mogelijk versterking in het dorp te krijgen gaf deze zelf het voorbeeld. Afstijgende bij de barricade, beklom hij deze met het vaandel van het 1ste bataljon in de hand, en begaf zich in het dorp om het gevecht nog krachtiger te doen voortzetten. Den buitenrand werd men meester, de vijand week terug in de ver schillende huizen en hofsteden en zette hier het gevecht hardnekkig voort.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1886 | | pagina 184