43 Men rukte van huis tot huis voorwaarts, waarbij men zelfs de verschillende verdiepingen in de kelders afzonderlijk nemen moest. Het tactisch verband was overal verloren, terwijl de hardnekkige verdediging de verbittering der aanvallers deed stijgen. De berichten omtrent geleden verliezen, niet het minst die van het sneuvelen der beide regiments-commandantendroegen hiertoe het hunne bij. Het 3de garde-grenadier-regiment was in tweeën gesplitst. Westelijk van den dorpsweg streden de grenadier-bataljons, terwijl het overige gedeelte, gesteund door het fuselier-bataljon van 't regiment Königin en. door manschappen der linker-colonne, aan de andere zijde den strijd voortzetten. Deze beide hoofddeelen waren echter in groepjes over de huizen en hofsteden verspreid. Al deze na te gaan is ondoenlijk. Eene er van zullen wij volgen. De 12de compagnie, die de huizen links nemen moest, kwam langzaam vooruitgeholpen door de pioniers en bereikte een groot huis aan de linkerzijde in het noordoostelijk deel van het dorp. Dit huiseene ververijtegenover den weg naar Dugny, bestreek de dorpsstraat, den weg naar Dugny, het. bed van de Moleret en een deel van den ooste lijken buitenrand, door zijne hoefijzervormige gedaante. Zorgvuldig hadden de Franschen dit tot verdediging ingericht. Een poort in den noordelijken zijvleugel, die geopend was, werd bestormd. Twee soldaten, die hierdoor wilden binnendringenwerden a bont portant neergeschoten. De overste von Waldersee, met zijne adjudanten onder deze poort komende, werd

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1886 | | pagina 185