46 hierdoor werden de afdeelingen tusschen deze en den schaapsstal gedwongen zich over te geven. In tusschen was de rechter-colonne ook niet werkeloos gebleven. Om half negen uit Dugny marcheerende en voorafgegaan door het uhlanen-pelotonging men voor waarts totdat het laatstgenoemde wijken moest voor 'tvuur uit den dorpsrand, toen op ongeveer 300 passen verwijderd. Twee compagnieën marcheerden in eerste linie, twee als soutien er achter, terwijl een bataljon als reserve bestemd was. Sterke vijandelijke infanterie maakte nu flankbeveiliging noodzakelijk, waartoe de 6de compagnie en een peloton der 3de compagnie bestemd werden. Gelijktijdig met de midden- en linker-colonne kwam het fuselier-bataljon in het dorp aan. De barricade aan den dorpsweg, alsmede de huizen noordelijk van den Dugnyweg gelegenwerden genomen door de 41de compagnie. De 9de compagnie en twee pelotons der 40de namen het kerkhof, drongen in het park en zuiverden daarna enkele hofsteden en huizen, waaronder het gemeente huis, van vijanden. Zij maakten hierbij het vaandel van de »Franc-tireurs de la Presse" buit. De 42de compagnie, links van de 41de, drong tot aan de kerk door. Enkele manschappen klommen tegen de vensters op, sprongen naar binnen en namen de bezetting gevangen. Het fuselier-bataljon was dus meester in het noordwestelijk deel. De 5de, 7de en 8ste compagnie kwamen zonder verliezen aan den dorpsrand. Daar verscheidene vijandelijke bataljons nu op het park aan marcheerden

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1886 | | pagina 188