61 links aan de Wurtembergsche, die zuidelijk van Bry tot aan de Seine was gelegerd. Waar de andere afdeelingen lagen en welke deze waren, doet bij de beschrijving van het gevecht om Champigny weinig ter zake; genoeg zij het te weten, dat de boog zich uitstrekte over YilleneuveGhatenay MeudonBougivalCarrièresArgenteuil en Aulnay. De Franschen hadden tal van versterkingen aange bracht, van welke Noissy, Romainville, Rosny, Nogent, Faisanderie en St.-Maur de voornaamste zijn, die ter sprake zullen komen. Om zich een juist denkbeeld te vormen van den toestand en van de bewegingen der troepen is het noodig een blik op de kaart te slaan, en het terrein om de Marne van het plaatsje Noissy-le-Grand tot Alfort, waar genoemde rivier in de Seine valt, te beschouwen. De rivier zelf is circa 75 M. breed en 1.5 M. diep en stroomt, zich sterk kronkelende, ja zelfs een schiereiland vormende (St.-Maur) tusschen Join- ville en Alfort, deels in zuidelijke, deels in westelijke richting naar de Seine. Over het algemeen is haar linkeroever steilde rechter vlakdaar de twee landruggen (van Chelles en van Avron) eerst op 2000 pas van de Marne beginnen. Eene derde heuvelrij, die Parijs gedeeltelijk insluit, vinden wij daar, waar de forten Romainville, Noissy, Rosny en Nogent gelegen zijnen die daarom voor ons van belang is. Van deze plaatsen af kunnen de dorpen, op den linkeroever gelegen, beschoten worden. Vooral het fort Rosny ligt gunstig, n. 1. juist tegen over het plateau van Avron en, met zwaar geschut

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1886 | | pagina 203