68 compagnie eene goede stelling, die aanstonds bezet werd. Dicht bij genoemd kruispunt was een hofstede, waarin eene Wurtembergsche compagnie dekking zocht, terwijl twee andere in aantocht waren, zoodat de luitenant Hahn met zijne compagnie zijn stelling kon verlaten en eenige rust nemen. Uitgeput viel het meerendeel der soldaten in een diepen slaapniet tegenstaande de vele granaten, die om hen heen in den grond sloegen. Om <4 uur had de aanval plaats, waaraan de Wur- tembergers niet behoefden deel te nemenzij aan schouwden het gevecht van uit de genoemde hofstede. «Hoewel gewoon," zoo zegt een ooggetuige, «aan het zien van allerlei verwondingen, waardoor alle gevoel om zoo te zeggen verstompt was, ging toch, wat men nu aanschouwde, alle begrip te boven. De zware projectielen uit de vuurmonden der forten hadden eene uitwerking die te eeuwigen dage onvergetelijk zal blijven." De vele gevangenen werden naar La Queue opge zonden. Wij zagen reeds hoe kapitein Franke met zijne compagnie in La Plante werd achtergelaten. De stelling, die zij gekozen had, was op den duur onhoudbaar, waarom hij eene versterking van 11 /2 peloton moest aanvragen, die hem onmogelijk kon gegeven worden. Aanhoudend beschoten door de forten Nogent, Faisan- derie en door St.-Maur, terwijl de vijandelijke infanterie (divisie Maussion) reeds La Plante aantastte, was hij wel verplicht terug te trekken en meer achterwaarts, bij een viaduct van den spoorweg, naar Mühlhausen een stelling te kiezen.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1886 | | pagina 210