69 Nadat kapitein Franke zelf het terrein in de richting van Ghampigny had verkend en bemerkt, dat de vijand een aanval op die plaats deed, besloot hij on middellijk te trachten de Franschen in den rug te vallen. Hij rukte daartoe met een peloton ongezien door het boschje van La Plante, terwijl de rest onder luitenant Zimmermann volgde. Midden in het bosch stuitte men op den vijand, die het verdere voortrukken belette. Onbekend met het terrein was kapitein Franke wel verplicht spoedig terug te gaan, wilde hij zelf geen gevaar loopen in den rug gevallen te worden. Wederom werd door hem de stelling bij het viaduct ingenomen, welke tot ongeveer 12 uur werd verdedigd. Aan de overzijde van den spoorweg werden ook reeds vijandelijke compagnieën gezien, waarvan dadelijk be richt werd gezonden. De 5de en 7de Wurtembergsche compagnie werden hier dadelijk tegenover gesteld en namen stelling in een zandgroeve. Tegen 5 uur verzamelde kapitein Franke te Villiers de 1ste, 3de en 4de compagnie. Ook luitenant Gruhl was toen weder terug. Hij was tijdens het gevecht met een gedeelte der 3de compagnie van de rest afgesneden. De 1ste compagnie verzamelde zich om streeks dienzelfden tijd nabij het park te Coeuilly. Hoe ongelukkig de Duitschers ook geweest waren in het gevecht om Champigny, de Franschen hadden toch het doel van de onderneming, n.l. het doorbreken van de insluitingslinie, niet bereikt. Het 2de en 3de bataljon van het 107de regiment waren eenigszins gelukkiger geweest; deze waren ten minste niet veel terug gedrongen.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1886 | | pagina 211