70 traptdat gij voor een touwtjen hieldtgebeurt het zoo dikwijlsdat het touw zich om het wandelend been kronkelt, een steek toebrengt, en een slang van de gevaarlijkste soort blijkt te zijn. Gaat men laat buitenshuis, dan loopt men gevaar, dat een of andere losgebroken aap ons een doodschrik op het lijf jaagt, en eene wonde als souvenir toebrengt. Soms ook wandelt men zorgeloos, daar hoort men: Lala yalah La! of zoo iets ten minste, en een kerel komt met gevelden degen om eene infanteristen-uitdruk king te bezigen op ons aanrennen en stormt ons neerzoo iets wordt amok genoemd tientwintig of meer kerels loopen den amokkraaier achterna, even eens met gevelde wapenen, en trachten hem neer te stootenwat doorgaans eerst na het vallen van een treurig groot aantal onschuldigen gelukt. »Ik zou u nog tal van redenen kunnen kunnen op noemen die aan des Franschmans antipathie raison d'être geven. »Kan men er 's avonds eene opera hooreneen ballet zieneen concert bijwonen Neen en nog eens neen Geen opera's, ballets of concerten vindt men in Indië. Muziek hoort men slechts van dilettanten, die dikwijls orkesten vormen enfinwaar ons cadetten-orkest nog een voorbeeld voor zou kunnen zijn. 's Avonds hoort men er nietsdan het melancholiek geblaat van eenige werkzoekende pidjit-vrouwen. «Een miserabel land, dat Indië," besloot Van Paarden- berg, met eene wending, even grillig als zijn speech was geweest. Frans, die zich eerst geamuseerd had met, doch

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1887 | | pagina 288