J 71 Eens behoorde hij bij een escorte, dat proviand en munitie naar een verafgelegen post in 't bergland moest geleiden. Een jong onervaren officier had het bevel over den troepenhetzij uit onachtzaamheidhetzij uit onwetendheid, had hij de manschappen te veel ver spreid. De oude snorrebaard waagde het den luitenant er op opmerkzaam te maken, maar ontving een ant woord zóó uit de hoogte en zóó barsch, dat hij zich vernederd gevoelde maar zweeg en oplettend acht gaf op den omtrek. En ziet, wat hij verwacht had, gebeurde. Eensklaps sprong eene bende vijanden van achter de rotsblokken te voorschijn en deed door een krachtig geweervuur dadelijk de helft van het detachement ter aarde stortenwaaronder ook de luitenant. Dit zag onze held nauwelijks, of hij vergat de ondergane beleediging, nam den bewuste- looze op, en dezen zwaren last op zijne schouders torsend, baande hij zich een weg door den vijand heenvereenigde de overgebleven manschappen en stelde zich aan hun hoofd. Iedereen week voor zijn vlammenden blik en zijn opgeheven zwaard en bleef vol verwondering staan over zooveel moed en deugd. De overgeblevenen van het escorte kwamen behouden terug en de luitenant hersteldehet was aan dit voor val te danken, dat het ridderkruis kon prijken op zijn heldenborst. Maar waarom verduisterde de blik des dokters zoo in de laatste dagen, waarom maande hij den zieke voortdurend tot rust en iedereen tot stilte aan en verbood hij hem ten laatste in 'tgezelschap te komen?

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1888 | | pagina 211