72 Achwie slechts gedurende eenigen tijd hem oplettend had gadeslagenhad kunnen bespeurenhoe hij dikwijls plotseling bleek werd en nauw een smartkreet kon onderdrukken. En was dit niet het teeken van innerlijk lijden Ja, hij leed zware pijnen aan de wond, die volstrekt nog niet geheeld was. Slechts de opwinding tijdens zijn verblijf aan boord en zijn stalen wil hadden daarvan niets doen blijken. Maar nu zag ieder, hoe de lang onderdrukte smart zijn krachtig gestel sloopte. Reeds gedurende eenige dagen had hij zijn kajuit moeten houden en had niemand hem meer mogen opzoekende ontwijkende antwoorden van den dokter op de aan dezen gedane vragen deden in ieder een angstig voorgevoel rijzen van een naderend onheil. Toen nu op een dag de zee bijzonder kalm en 't weer buitengewoon mild was geweest, kon de zieke het niet langer in de benauwde kajuit uithouden; hij moest nog eens de zon zien ondergaanen toen hij op dek verscheenwas de vreugde algemeen en werd hij hartelijk verwelkomd door zijne reisgenooten. Maar o, wat was hij verminderdzijn eens zoo forsch gebouwd lichaam geleek slechts de schim van wat het geweest was, alleen 'tvuur, dat uit zijn oog straalde was eer vermeerderd en toonde aandat de oude geestkracht nog in hem leefde. Toch bleek hij erg uitgeput en kon nauwelijks de hartelijke verwelkomingen beant woorden. Achterover in zijn stoel geleund, staarde hij zwijgend het verheven schouwspel aan, dat hem de ondergaande zon aanbood.

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1888 | | pagina 212