p~ J CVIII niet nieuw en oorspronkelijk meer te zijnwant het heeft reeds eene plaats gevonden in den Almanak, die nu tien jaar geleden het licht zag." Zeer juist opgemerkt, doch sta mij toe, dat ik u even iets onder 't oog breng. Zijt gijopmerker en criticusvolkomen bekend met de geschiedenis van het kasteel, dat gij reeds sinds jaren bewoont, of nog jaren lang zult bewonen? Gij haalt de schouders op en trekt een gezicht van «wat gaat mij dat aan." En toch was er een tijd, toen datzelfde gebouw een der meest geliefde lusthoven was der Graven van Nassau en der Prinsen van Oranje, waar zij hunne hoogste gasten ontvingener was een tijdtoen de kroniekschrijver heten met recht noemde: «Een kostelijk en uitmuntend Paleis, wiens gelijk in de Nederlanden niet wordt gevonden, en dat deswegens waardig is wat nader beschouwd te worden." Zoo voor iemand, dan in de eerste plaats voor ons is het waardig wat nader beschouwd te worden, en welke plaats is hiervoor beter geschikt dan de Cadetten- Almanak. Nu is het niet waarschijnlijk, dat gij bij toeval den Almanak van 1879 eens in handen zult krijgen, en daarom is het mijns inziens een goed werk; de ge schiedenis van Kilacadmon eens onder de oogen der tegenwoordige cadetten te brengen. Daarenbovenneem tien verschillende geschiedkundige beschrijvingen van dezelfde gebeurtenis of zaak in handen, gij zult in alle tien verschillende beschou wingen en opvattingen vinden, gij zult in de eene,

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1889 | | pagina 114