f* cx Het nieuwe kasteelhet Donjon genaamdwerd in 1536 begonnen door den Italiaanschen bouwmeester Bologne, die een groot gedeelte daarvan, namelijk alle gebouwen en vertrekken aan de rechterzijde van den ingang, benevens de groote zaal, nog vóór het over lijden van Graaf Hendrik, heeft voltooid (7 Oct. 1538). Reijnier, Prins van Oranje, Graaf van Nassau, heeft na zijns vader's dood, den bouw aanmerkelijk bevor derd, maar, na zijn vroegtijdig sneuvelen, (hij sneu velde in 1544 bij de belegering van St. Dezire) is dat werk wegens den langdurigen oorlogniet hervattot dat eindelijk Willem IIIPrins van Oranje't overige gedeelte aan de linkerzijde van den ingang door den bouwmeester Romans heeft doen opbouwen, onder wiens opzicht het in 1696 geheel is voltooid. Van 't buitenste Plein, gewoonlijk 't Kasteel-Plein genaamd, kwam men, over eene brug, door eene zeer fraaie poort, die met veel lof- en beeldwerk en met de wapens van Hendrik, Graaf van Nassau en van zijne gemalin Gloude van Chalons versierd wasop een groot voorpleinmet lindeboomen beplantvan daar ging men aan de linkerzijde over eene brug, die met de wapens van Reijnier, Willem, Philips-Willem en Maurits, Graven van Nassau, voorzien was, naar de poort van het Kasteel. Boven deze poort zag men in den voorgevel eene ruime nisbestemd om daarin 't standbeeld van Graaf Hendrik te plaatsenboven de nis was het wapen van den stichter, en onder de nis diens voornaam Enricus in gouden letters aangebracht. Door deze poort kwam men op eene vierkante Binnen plaats, lang 138 voet en breed 92 voet, omringd door

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1889 | | pagina 116