CXII met Ionische arduinsteenen zuilen versierd, terwijl zij goed verlicht werd door groote venstersin de gedaante van oude kerkramen. Van uit de bovengenoemde groote zaal kwam men door twee groote openslaande deuren in eene galerij, die, evenals de galerij beneden, de gansche binnenplaats omringde en ondersteund was door blauwe arduinen pilaren van de Ionische orde. Deze galerij liep langs de kamers der eerste verdieping, waar de Heeren van Breda hun dagelijksch verblijf hielden. Vooral de kamers aan de Noordzijde van het Gebouw (24, 25, 26. 26b) waren een geliefkoosd verblijf, wegens het prachtige uitzicht op de druk bevaren rivier de Marken de daarlangs gelegen weilanden. Van daar dan ook, dat zij tot de prachtigste vertrekken van het gebouw behoorden. Zij waren behangen met tapijtenwaarop met goud en zijde geborduurd warende Graven van Nassau en Prinsen van Oranjedie Heeren van Breda geweest waren allen te paard zittende en levensgroot. Verder waren zij versierd met veel prachtig loof- en beeldhouwwerk, voor het meerendeel zwaar verguld. Boven deze vertrekken was nog eene tweede ver dieping, eveneens bestaande uit eene galerij met daarachter gelegen vertrekken Deze vertrekken hadden niets merkwaardigs en waren bestemd voor de bedienden van het hof. De galerij was ondersteund door pilaren van de Korinthische orde; bovendien was deze verdieping versierd met vele Gothische ornementen die bij de verbouwing in 1826 weggenomen zijn wegens het sombere, dat den Gothischen stijl eigen is. De vertrekken van de benedenste verdieping hadden

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1889 | | pagina 118