J CXIII niets bijzonders; de ruimte onder de groote zaal aan de achterzijde van het kasteel werd geheel ingenomen door eene open galerijondersteund door verscheiden reeksen kolommen de gewelfde zoldering was blauw en bezaaid met gouden sterren. Onder het geheele gebouw had men kelders, ge bezigd tot berging van levensmiddelen en munitie, en tevens geschikt om bij belegering of verrassing van het slot een laatste wijkplaats te bieden. Is duszooals wij gezien hebbenhet hoofdgebouw ongeveer in den ouden staat geblevendit is niet het geval met de buitengebouwen van het kasteel, die óf geheel geslecht en opgeruimd zijnóf door verbouwing geheel onkenbaar zijn geworden. Boven de hoofdpoort, die van het Kasteelplein toe gang verleende tot het kasteel, was voorheen eene overdekte galerijhonderd vijf en veertig voeten lang en zes en twintig voeten breedrustende op vier en dertig arduinsteenen kolommen en voorzien van een vergulden voorgeveldeze galerij waartoe men langs eene breede steenen trap opklom, was bestemd om van daar de groote parade te kunnen zien. Bij de verbouwing van 1826 is zij toegemetseld en veranderd in eene groote zaal tot het doen der examensthans bevinden zich daar de modelzaal, zaal A en het be kende Panopticum tot welke zalen men langs dezelfde trap opklimt. Aan de westelijke zijde van deze galerij was een gebouw met een vierkant hoektorentje, waar steeds de Rekenkamer van het Huis van Nassau gevestigd wastegenwoordig is het ingericht tot eene woning voor den officier van gezondheid. 8

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1889 | | pagina 119