J! CXIV Aan de oostelijke zijde daarentegen was door Graaf Hendrik van Nassau opgebouwd een zwaar en sterk gebouwgenaamd het Blokhuis of 't Bolwerk van het kasteelgenoemde graaf, alsmede Reijnier en Willem I Prinsen van Oranje, verkozen dit aangenaam, bij het Valkenberg gelegen gebouw tot woonplaats, in plaats van het toen nog niet voltooide Donjon of Binnenhof. Tegenwoordig is genoemd gebouw ingericht tot eene woning voor H.H. Officieren der Academie. Ter weerszijden van het Spanjaardsgat ziet men nog twee ronde gebouwenwaarvan het eene voor kruit magazijn en het andere tot laboratorium gebruikt wordt; hoe oud zij zijn is niet met zekerheid te be palen; ten tijde van de verrassing van het kasteel in 1590 was het eene ingericht tot kruitmagazijn, ter wijl het andere tot berging der turven gebezigd werd. De juiste plaats waar het turfschip in 1590 gelegen moet hebbenis niet meer aan te wijzenbij de dem ping der gracht, die het geheele hoofdgebouw om ringde, heeft men ook de verbinding dier gracht met het Spanjaardsgat gedeeltelijk gedempt, van welke verbinding nog een klein deel over is. Niet ver van deze gracht had Prins Reijnier een tuig huis doen bouwendat daar zeer gunstig gelegen was tot het lossen van oorlogsbehoeftenin later tijd toen het Arseraal op de Gasthuisvelden gebouwd is, is genoemd tuighuis afgebroken. Bij het Kasteel behoorde een zeer aangenaam Park, het Valkenbergzoo genoemd naar de valken der Ileeren van Bredadie aldaar onderhouden werden. Langs eene brug, die in het begin dezer eeuw afgebroken r

Almanak der Koninklijke Militaire Akademie | 1889 | | pagina 120